کمبود دارو در روزهای اخیر سلامت عمومی کشور را تهدید کرده است
کمبود دارو در روزهای اخیر سلامت عمومی کشور را تهدید کرده است
بازرس‌ کل امور بهداشت و درمان سازمان بازرسی گفت: در طرح «دارویار» که از ۲۳ تیرماه امسال اجرایی شد قرار بود طی یک برنامه ۲ الی سه ماهه با تعامل سازمان غذا و دارو و هلدینگ های حاکمیتی و شرکت‌های خصوصی فعال در حوزه تولید، دیگر شاهد کمبود دارو نباشیم ولی این موضوع طی هفته‌ها و روزهای اخیر سلامت عمومی کشور را تهدید کرده است.

به نقل از روابط عمومی سازمان بازرسی کل کشور، در پی کمبود برخی اقلام دارویی و با دستور رئیس سازمان بازرسی کل کشور، موضوع با حضور بازرس کل امور بهداشت و درمان، بازرس کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی، مدیران سازمان غذا و دارو، شرکت‌های داروساز و نماینده سندیکای صاحبان صنایع دارویی در سازمان بازرسی کل کشور بررسی شد.

ایروان مسعودی اصل بازرس‌کل امور بهداشت و درمان در این نشست که روز گذشته در سازمان بازرسی برگزار شد، با تأکید بر اینکه کمبود اقلام دارویی یک مسئله ملی و بسیار حائز اهمیت است، خاطرنشان کرد: در طرح «دارویار» که از ۲۳ تیرماه امسال اجرایی شد قرار بود طی یک برنامه ۲ الی سه ماهه با تعامل سازمان غذا و دارو و هلدینگ های حاکمیتی و شرکت‌های خصوصی فعال در حوزه تولید، دیگر شاهد کمبود دارو نباشیم ولی این موضوع طی هفته‌ها و روزهای اخیر سلامت عمومی کشور را تهدید کرده است.

بازرس کل امور بهداشت و درمان با اشاره به گزارش بازرسی‌های این سازمان در خصوص طرح «دارویار» گفت: جمع‌بندی و نتایج بررسی‌های بازرسی کل امور بهداشت و درمان در مرکز و همچنین بازرسی کل استان‌های سازمان نشان می‌دهد که مردم از کمبود دارو و افزایش پرداخت از جیب گلایه دارند.

مسعودی اصل با تأکید بر اینکه نگاه سازمان بازرسی بر تعامل و پیشگیری است، تصریح کرد: سازمان بازرسی کل کشور تلاش داشته و دارد که مشکلات طرح «دارویار» و موضوع کمبود برخی اقلام دارویی را با برگزاری جلسات مختلف با سازمان غذا و دارو و همچنین بخش صنعت رفع کند.

بازرس کل امور بهداشت و درمان تأکید کرد؛ چنانچه سازمان بازرسی به اسنادی برسد که سازمان غذا و دارو در خصوص وظایف خود تعلل داشته یا شرکت‌های دارویی اقدام به دپو دارو با هدف بالا بردن قیمت‌ها کرده‌اند، به صورت قاطع برخورد می‌کند.

وی با اشاره به فراخوان سازمان غذا و دارو در خصوص واردات داروهایی که در بازار با کمبود مواجه است، گفت: آنچه در این نشست مشخص شد این است که شرکت‌ها دارای مواد اولیه کافی برای تولید محصول نهایی اقلامی که با کمبود مواجه است، هستند، بنابراین با توجه به اینکه در سال حمایت از تولید دانش‌بنیان هستیم از سازمان غذا و دارو می‌خواهیم قبل از باز کردن پاکت‌های فراخوان، یک‌بار دیگر با شرکت‌های داخلی مذاکره کنند و ضمن گرفتن تعهدات لازم الاجرا برای استفاده از حداکثر ظرفیت توان تولیدی و تبعیت از قیمت های مصوب، شرکت‌ها مجاب به تولید شوند.

مسعودی اصل با اشاره به گزارش یکی از مدیران سازمان غذا و دارو در خصوص دستورات معاون اول رئیس‌جمهور در زمینه حوزه دارویی ابراز امیدواری کرد تصمیمات اتخاذ شده در این نشست راجع به بحث نقدینگی شرکت‌های داروساز و پرداخت تسهیلات، تخفیفات مالیاتی، موضوعات گمرکی و پرداخت مطالبات داروخانه‌ها از سازمان تأمین اجتماعی اجرایی شود.

وی اظهار کرد که سازمان بازرسی کل کشور قطعاً اجرای این مصوبات را طی نامه‌ای پیگیری و مطالبه خواهد کرد.

بازرس کل امور بهداشت و درمان سازمان بازرسی کل کشور در پایان پیشنهاد داد یک کمیته سه جانبه با حضور نمایندگان سازمان غذا و دارو، صنعت دارو و سازمان بازرسی تشکیل شود تا بصورت مستمر با برگزاری جلسات مشترک برای کمبود دارو راهکار اجرایی را بررسی کنند.

همچنین اشکان میرمحمدی بازرس کل «امور تعاون، کار و رفاه اجتماعی» سازمان بازرسی کل کشور در این نشست با اشاره به بازدید خود از برخی شرکت‌های پخش دارو و همچنین شرکت‌های «مواد اولیه ساز» در پی بررسی کمبود اقلام دارویی، اظهار کرد:  بررسی‌های میدانی حاکی از این است که ماده اولیه انواع آنتی‌بیوتیک در انبارهای شرکت‌های تأمین کننده به طور کامل فراهم است. به طور نمونه در بازدید از یکی از شرکت‌های دارویی مشخص شد حدود ۳۰ تن ماده اولیه «آزیترومایسین» در انبار این شرکت موجود است و حدود ۳۰ تن دیگر از مواد اولیه این شرکت در گمرک وجود دارد که جمعاً این مقدار برای نیاز ۶ ماهه کشور کافی خواهد بود.

میرمحمدی راجع به امتناع شرکت‌های دارویی از تولید اقلام دارویی آنتی‌بیوتیک گفت: در این بازدیدها «حذف ارز ترجیحی و عدم همسان‌سازی قیمت‌های جدید با افزایش ناشی از تغییر نرخ ارز جهت تهیه مواد اولیه» و نیز «افزایش هزینه‌های مرتبط با تولید محصولات دارویی» دو عامل مهم امتناع شرکت‌های دارویی از تولید برخی اقلام دارویی به واسطه عدم اصلاح به موقع قیمت‌ها توسط سازمان غذا و دارو منتج به زیان شرکت‌های تولیدکننده ناشی از آن عنوان شده است.

وی با اشاره به تصمیم سازمان غذا و دارو مبنی بر واردات انواع آنتی‌بیوتیک برای رفع کمبود این اقلام در داروخانه‌ها تاکید داشت: با توجه به شعار سال در خصوص حمایت از تولید دانش بنیان و با توجه به اینکه تولید برخی محصولات و داروها در حوزه دانش بنیان قرار گرفته، سازمان غذا و دارو باید با یک هماهنگی و هم افزایی زمینه تولید این اقلام را در داخل کشور فراهم کند.

بازرس کل امور تعاون، کار و رفاه اجتماعی سازمان بازرسی کل کشور از سازمان غذا و دارو خواست چنانچه اخبار و اسنادی در خصوص احتکار دارو یا مواد اولیه دارو دارند به سازمان بازرسی منعکس کنند تا به صورت قاطع برخورد شود.

در این نشست که با حضور حسین شمالی «مدیرکل دارو» سازمان غذا و دارو، محمد پیکان‌پور «مشاور سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی» سازمان غذا و دارو و سید حیدر محمدی «دبیر ستاد اجرایی طرح دارویار»، نماینده «سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران» و مدیران شرکت‌های دارویی «شیمی دارو»، «دانا»، «آنتی‌بیوتیک سازی ایران»، «لقمان»، «اکسیر»، «کوثر»، «جابربن حیان»، «عبیدی» و… برگزار شد، هر کدام از شرکت‌کنندگان دیدگاه‌ها و راهکارهای خود را در خصوص رفع مشکل کمبود اقلام دارویی مطرح کردند.