خاستگاه کشت پسته در حوضه دریاچه ارومیه، همچنان بدون برند
خاستگاه کشت پسته در حوضه دریاچه ارومیه، همچنان بدون برند
حوضه دریاچه ارومیه و به خصوص بخش ایلخچی، خاستگاه قدیمی کشت درختان پسته در آذربایجان شرقی است که با وجود گذشت سال‌های سال هنوز برندی برای فرآوری و بسته بندی ندارد.

ا وقوع خشکسالی و کاهش ذخیره آب دریاچه ارومیه، کشت پیاز معروف حوضه این دریاچه به عنوان یک محصول پر آب بر وارد طرح اصلاح الگوی کشت شده و باغداران و کشاورزان منطقه از چندین سال پیش اقدام به جایگزینی کشت پسته کردند.

حوضه دریاچه ارومیه در شهرستان اسکو شاید از دیرباز خاستگاه کشت پسته بوده و حتی هنوز هم درختان ۱۰۰ ساله‌ای می‌توان یافت که گویای این سخن باشد، اما روی آوردن اغلب کشاورزان به تولید پیاز در گذشته باعث فراموشی پتانسیل کشت طلای سبز منطقه شده بود.

در راستای اصلاح الگوی کشت و استقبال کشاورزان از کشت پسته، این محصول هر چه بیشتر در حال شناخته شدن است. اما هنوز بر اساس گفته‌ی مسئولان این حوزه، اغلب محصول پسته اسکو و به ایلخچی جهت بسته بندی و فروش به کرمان صادر شده و به عنوان پسته کرمان به فروش می‌رسد.

آذربایجان شرقی از مجموع بیش از ۳۸۰ هزار هکتار باغات پسته کشور حدود ۰.۳۵ درصد را به خود اختصاص داده است و مقام هفتم کشور را از این نظر دارد.

با توجه به تازه بودن باغات پسته در استان، ۵۳۲ هکتار از باغات، بارور و ۸۳۲ هکتار نیز غیربارور هستند که براساس برآوردهای اولیه، میزان تولید محصول پسته استان در سالجاری بیش از ۳۷۵ تن پیش بینی شده و متوسط عملکرد در هکتار این محصول نیز ۷۰۰ کیلوگرم است.

تمامی پسته تولیدی در استان نیز به صورت تازه خوری و فرآوری شده مصرف می‌شود. ارقام پسته هم چون احمد آقائی، اکبری، کله قوچی، شاه پسند، ریز قزوین، زرند کرمان و سایر ارقام بومی نیز در سطح استان کشت می‌شوند.

ابراهیم غلامی، یکی از کشاورزان بخش ایلخچی اسکو است که قبلا محصولاتی چون پیاز ‌و فلفل را کشت می‌کرده اما به دلیل مصرف آب بالا، اکنون کشت پسته را جایگزین آن‌ها کرده است.

وی در گفت‌وگو با ایسنا،‌ با قدردانی از تلاش‌های مسئولان جهاد کشاورزی، گفت: متاسفانه اکنون با افزایش هزینه‌های تهیه کودهای کشاورزی روبه رو هستیم. از طرفی نیز باغ بنده نیاز به برق کشی دارد اما اداره برق برای دریافت انشعاب از من اصلاح خطی با هزینه ۵۰ میلیون تومان می‌خواهد، در حالی که بنده پولی برای این کار ندارم.

وی با اشاره به استفاده از سیستم آبیاری قطره‌ای در باغش از شش سال گذشته، افزود: کشت پسته به انواع کودهای پتاس و فسفاته نیاز دارد اما اکنون یارانه این کودها حذف شده و فقط کود اوره سهمیه دارد، در نتیجه یک کشاورز باید برای هر کیسه کود، ۵۸۰ هزار تومان هزینه کند.

غلامی با اشاره به این‌که قیمت هر کیسه کود دیازون از مبلغ ۵۰ هزار تومان به ۳۸۰ هزار تومان رسیده است، اظهار کرد: دستمزد کارگر روزانه ۳۵۰ هزار تومان شده است.

وی که به کشت انواع محصولاتی چون بادام، گردو، آلوچه و … نیز مشغول است، گفت: از دو سال گذشته، در سطح یک هکتار درختان پسته‌ی باغ بنده به بار نشسته و سالانه حدود ۱.۵ تن محصول برداشت می‌کنم.

حسن لطیفی نیز یکی از باغداران دیگر ایلخچی است که باغ پسته ۳۴۰۰ مترمربعی دارد. وی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: بزرگترین مشکل ما حذف یارانه کودهای کشاورزی است و این امر ما را در مضیفه قرار داده است. سهمیه مناسبی نداریم و تهیه کود آزاد نیز هزینه بالایی دارد.

وی با بیان این‌که امسال حدود دو تن و ۴۰۰ کیلوگرم پسته برداشت می‌کند، افزود: دستگاهی برای فرآوری محصول پسته را ندارم و به اجبار پسته‌های برداشت شده را در سال گذشته به قیمت کیلویی ۶۰ هزار تومان به میدان فروختم که امسال حدود ۱۰۰ هزار تومان خواهد بود. سال گذشته در یکی از کارگاه‌های شهرستان محصول تولیدی‌ام را فرآوری کردم اما هزینه بالایی برایم داشت.

 

رامین رادمنش، یکی از کشاورزان منطقه است که در کنار کشت پسته وارد حیطه‌ی صنایع تبدیلی محصول نیز شده است، وی در گفت‌وگو با ایسنا،‌ گفت: از حدود ۱۳ سال گذشته به کاشت و برداشت محصول پسته مشغول بوده و دو سال است که کارگاه صنایع فرآوری این محصول را در بخش ایلخچی دارم.

وی افزود: روزانه چهار الی پنج تن پسته تر را در این کارخانه کوچک پوست کنده و دو تن را نیز توسط دستگاه خشک می‌کنیم.

وی در خصوص مراحل فرآوری این محصول تشریح کرد: پس از تحویل پسته تر ابتدا توسط دستگاه پوست کنده و سپس شست و شو می‌شود. پس از جداسازی مواد اضافی نیز نم گیری و خشک شده و سایزبندی انجام می‌گیرد.

رادمنش افزود: به فکر ایجاد خط بسته بندی و برندسازی پسته در منطقه هستیم اما اکنون محصول به صورت فله‌ای به بازار عرضه می‌شود و با قیمت‌های مختلفی به فروش می‌رسد.

  • منبع خبر : ایسنا