مدیریت حادثه سیل تبریز بسیار بهتر از حوادث گذشته بود
مدیریت حادثه سیل تبریز بسیار بهتر از حوادث گذشته بود
استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به اقدامات انجام‌شده در سال‌های اخیر برای لایروبی مسیل‌های منتهی به شهر تبریز، بر طراحی و ایجاد ساختار مناسب برای جمع‌آوری و هدایت آب‌های سطحی در این شهر تأکید کرد و گفت: مدیریت حادثه سیل دیروز بهتر از حوادث گذشته بود.

محمدرضا پورمحمدی در نشست ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان آذربایجان شرقی، با اشاره به بارش شدید باران و تگرگ در مناطقی از تبریز در روز گذشته، گفت: به‌رغم گلایه‌هایی که از سوی مردم وجود داشت، مدیریت حادثه دیروز بسیار بهتر از حوادث گذشته بود و همه دستگاه‌های ذی‌ربط در صحنه حضور فعال داشتند.

وی افزود: خوشبختانه این حادثه تنها در بخش‌هایی از شهر اتفاق افتاد و در مناطقی که احتمال خسارت بیشتری وجود داشت، بارش‌ها شدید و رگباری نبود.

پورمحمدی خاطرنشان کرد: چنین حوادثی ناشی از برخی نارسایی‌ها و کمبودهاست و حادثه دیروز هم نشان داد که مشکلات اساسی داریم.

وی اظهار کرد: هرچند بخش قابل توجهی از این مشکلات ناشی از اقداماتی است که در طول سالیان طولانی انجام شده، اما امروز ما مسئول هستیم و ضمن اینکه نباید اشتباه‌های گذشته را تکرار کنیم، برای رفع نارسایی‌ها و جبران نقص‌ها هم باید تلاش کنیم.

استاندار آذربایجان شرقی از دبیرخانه ستاد مدیریت بحران استان خواست تا با همکاری دستگاه‌های مسئول، نسبت به شناسایی نارسایی‌ها و مشکلات و عوامل بروز حوادث مشابه اقدام کرده و برای رفع نواقص، تقسیم‌کار استانی طراحی کند.

وی همچنین با اشاره به اقدامات شهرداری تبریز برای مسیل‌گشایی، خواستار ایجاد ساختار مناسبی برای جمع‌آوری و هدایت آب‌های سطحی در این شهر شد.

«جواد رحمتی»، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان شرقی نیز با بیان این‌که شبکه جمع‌آوری آب‌های سطحی در تبریز وجود ندارد، افزود: تبریز شهری است که از سه جهت به حوضه آبریز منتهی می‌شود و وجود سازوکاری برای مدیریت آب‌های سطحی در این شهر ضروری است.

محمدباقر هنربر، مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان شرقی نیز با بیان اینکه هشدارهای لازم مبنی بر بارش شدید باران و تگرگ از دوشنبه هفته گذشته به دستگاه‌ها ابلاغ شده بود، گفت: توجه جدی به این هشدارها و ایجاد آمادگی لازم قبل از وقوع حوادث می‌تواند از بروز خسارات جلوگیری کند و دستگاه‌ها باید در این خصوص جدیت کافی داشته باشند.

در این نشست فرماندار تبریز، شهردار تبریز و مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی هم گزارشی از حوادث روز گذشته در شهر تبریز و اقدامات انجام‌یافته برای مدیریت سیلاب‌های ورودی به این شهر ارائه کردند.

علی دولتی مهر، مدیرکل هواشناسی استان نیز با اشاره به این‌که بیشترین میزان بارش در استان در روز گذشته مربوط به شهرستان هریس با ۲۵٫۴ میلی‌متر و شرق تبریز با ۲۰٫۶ میلی‌متر بود، افزود: در روز ۱۳ اردیبهشت هشدار نارنجی که مربوط به بارش تگرگ، رگبار و رعد و برق است صادر شده بود.

  • منبع خبر : ایسنا