آلودگی هوا می‌تواند مرگ‌ومیر کرونا را افزایش دهد
آلودگی هوا می‌تواند مرگ‌ومیر کرونا را افزایش دهد
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تبریز با تاکید بر نقش آلودگی هوا در مرگ و میرهای کرونا و تشدید بیماری‌های قلبی تنفسی، گفت: آلودگی هوا در میزان حساسیت افراد در زمینه ابتلا به بیماری نقش داشته و می‌تواند در افزایش مرگ و میرهای کرونا موثر باشد.

عباسعلی درستی با اشاره به نقش آلودگی هوای کلانشهر تبریز در روزهای زمستانی، بالا بودن ذرات معلق در هوا را مخاطره آمیز، عنوان کرد و گفت: اقدامات لازم برای داشتن روزهای پاک از طرف مسئولان و دستگاه‌های متولی باید در طول تابستان انجام شود تا شاهد هوای پاک در زمستان باشیم.

وی خاطرنشان کرد: مردم به ویژه افرادی با بیماری‌های زمینه‌ای و گروه‌های حساس مانند افرادی با اضافه وزن، زنان باردار و کودکان و سالمندان باید از تردد و رفتن به فضای آزاد در روزهای آلوده جدا خودداری کنند.

درستی در ادامه تاکید کرد: استفاده از تغذیه مناسب و انواع ویتامین‌ها می‌تواند احتمال درگیری و مرگ و میر را در مقابله با کرونا کاهش دهد.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه متاسفانه میزان تحرک فیزیکی در کشور و استانمان از متوسط جهانی، کم‌تر است، اظهار کرد: چاقی به عنوان ام‌الامراض شناخته می‌شود و مخاطره‌آمیز است؛ تعطیلی مدارس به دلیل شیوع کرونا و افزایش ساعات ماندن در خانه و استفاده از فضای مجازی سبب کاهش فعالیت فیزیکی و به دنبال آن افزایش وزن دانش آموزان و بزرگ‌ترها شده است، از این رو افزایش فعالیت فیزیکی باید جزو ضروریات زندگی برای تامین سلامتی قرار بگیرد.

وی، آسیب‌های چشمی و آسیب‌های جسمی مانند آرتروز گردن را از جمله معایب و عوارض استفاده بیش از حد از گوشی‌ها، تبلت‌ها را فضای مجازی عنوان کرد و گفت: استفاده طولانی مدت از این وسیله‌ها عوارض بدتری داشته و باید قبل از دچار شدن، فکری کنند.

  • منبع خبر : ایسنا