آماده کمک به بازسازی مناطق آزادشده جمهوری آذربایجان هستیم
آماده کمک به بازسازی مناطق آزادشده جمهوری آذربایجان هستیم
استاندار آذربایجان شرقی با بیان این‌که آماده کمک به بازسازی مناطق آزادشده جمهوری آذربایجان هستیم، گفت: برای این منظور ارائه برنامه راهبردی بسیار ضروری است.

محمدرضا پورمحمدی در جلسه بررسی سیاست راهبردی استان برای مشارکت در بازسازی قره‌باغ، افزود: کمتر کشوری در دنیا وجود دارد که به اندازه جمهوری آذربایجان به لحاظ سوابق فرهنگی، اعتقادی و مذهبی به ما نزدیک باشد و باید از این مزیت‌ها استفاده کنیم.

وی اظهار کرد: از سوی وزیر صمت، محوریت و مسئولیت همکاری با کشورهای همسایه به عهده آذربایجان شرقی قرار داده شده است؛ البته از ظرفیت استان‌های آذربایجان غربی، اردبیل و گیلان نیز در این راستا بهره مند خواهیم شد.

وی با اشاره به این‌که جمهوری اسلامی ایران روابط خوبی با همسایگان خود دارد، گفت: در سال‌های اخیر گروه‌های تخصصی ایرانی پروژه‌های بسیار مهم و با اهمیتی در جمهوری آذربایجان انجام داده‌اند.

پورمحمدی ادامه داد: برای ارائه برنامه راهبردی کارگروه‌های اقتصادی، علمی و فرهنگی، عمرانی، بهداشت و درمان تشکیل شده که باید در عرض دو هفته گزارش‌های خود را جهت بررسی در کمیسیون ملی ارائه کنند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان شرقی نیز در این جلسه گفت: در جنگ قره باغ در حدود ۹۰۰ شهرک، ۱۵۰ هزار واحد مسکونی، ۷۰۰۰ ساختمان عمومی، ۶۹۳ مدرسه، ۸۵۵ کودکستان، ۶۹۵ خانه بهداشت، ۹۲۷ کتابخانه، ۸۰۸ فرهنگسرا، ۸۵ آموزشگاه موسیقی، ۲۲ موزه، ۹ مسجد و ۴۴ عبادتگاه دیگر، ۴۷۳ بنای تاریخی و کاخ و موزه، چهار گالری هنری، چهار سالن تئاتر، دو سالن کنسرت، ۶۰۰۰ تاسیسات صنعتی و کشاورزی و ۱۶۰ پل و سایر تاسیسات زیربنایی تخریب شده است که در حدود ۱۰ میلیارد دلار برای بازسازی آنها هزینه می‌شود.

علیار راستگو افزود: در بودجه ۲۰۲۱ جمهوری آذربایجان که پیش نویس آن آماده شده است در حدود دو میلیارد و ۲۰۰ هزار منات معادل ۱.۳ میلیارد دلار برای بازسازی اختصاص داده‌اند و از منابع دیگری نیز استفاده می‌کنند تا منابع را به میزان ۱۰ میلیارد دلار برسانند.

وی تاکید کرد: دستگاه‌ها برنامه‌های کوتاه مدت و بلندمدت با نگاه واقع بینانه و بدور از آمارن‌گرایی برای مشارکت در بازسازی مناطق ازاد شده قره باغ ارائه دهند.