سهم ناچیز دریاچه ارومیه از بودجه ۱۴۰۰
سهم ناچیز دریاچه ارومیه از بودجه ۱۴۰۰
درحالی که احیای دریاچه ارومیه یکی از برنامه‌های مهم رییس جمهوری از ابتدای دولت یازدهم بوده است، اعتبار درنظر گرفته شده برای این دریاچه طی سال ۱۴۰۰، حدود ۴۹۸ میلیون تومان است و به گفته مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه برای اجرای پروژه‌های نرم‌افزاری و ادامه راه نجات دریاچه ارومیه به اعتبارات بیشتری نسبت به بودجه تعیین شده نیاز است.

بر اساس لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ که هفته گذشته تقدیم مجلس شورای اسلامی شد اعتباری حدود ۴۹۸ میلیون و ۸۰۰هزار تومان برای حفاظت و نجات دریاچه ارومیه درنظر گرفته شده است.

فرهاد سرخوش – مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه – در گفت و گو با ایسنا ضمن اشاره به اینکه هزینه‌های لازم برای اجرای پروژه‌های سخت‌افزاری احیای دریاچه ارومیه ازجمله احداث تصفیه‌خانه‌ها و پروژه‌های انتقال آب با اعتبارات سال ۹۹ تامین شده است، اظهار کرد: اعتبار تعیین شده برای سال ۱۴۰۰ باید صرف اجرای پروژه‌های نرم‌افزاری ازجمله احداث سیستم‌های نوین آبیاری برای اراضی کشاورزی، کشت محصولات کم‌آب‌بر، لایروبی در برخی از رودخانه‌هایی که رسوب کرده‌اند و… شود.

وی ادامه داد: هرچند پروژه‌های سنگین و هزینه‌بر دریاچه ارومیه تا آخر امسال به بهره‌برداری خواهند رسید اما باوجود این برای اجرای پروژه‌های نرم‌افزاری و ادامه راه نجات دریاچه ارومیه به اعتبارات بیشتری نسبت به بودجه تعیین شده برای سال ۱۴۰۰ نیاز داریم و باید مبالغ بیشتری در طی سال به ستاد احیای دریاچه ارومیه اختصاص پیدا کند.

سرخوش با تاکید بر اینکه حتی پس از رسیدن دریاچه به تراز اکولوژیک در سال ۱۴۰۶، باید هرساله بودجه‌های مشخصی برای حفظ دریاچه ارومیه درنظر گرفته شود، تصریح کرد: اگر در این زمینه کوناهی صورت گیرد دریاچه مجدد با خطر روبه‌رو خواهد شد.

به گفته مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه تاکنون اعتباری حدود ۶۰۰۰ میلیارد تومان – که به ارزش روز حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان است- برای احیای دریاچه ارومیه هزینه شده است.

  • منبع خبر : ایسنا