اکثریت مردم تبریز ماسک نمی‌زنند
اکثریت مردم تبریز ماسک نمی‌زنند
ایرج حریرچی در گفت‌وگوی خبری ساعت ۱۱ شب در شبکه سهند گفت: یماری در دو هفته اخیر در آذربایجان‌شرقی روند صعودی داشته و وضعیت نگران‌کننده است.

ایرج حریرچی در گفت‌وگوی خبری ساعت ۱۱ شب در شبکه سهند با بیان اینکه اغلب مردم تبریز ماسک نمی‌زنند، اظهار داشت: بیماری در دو هفته اخیر در آذربایجان‌شرقی روند صعودی داشته و وضعیت نگران‌کننده است.

وی افزود: ترددها و بازدیدهای امروز و دیروز و ترافیک سنگین ائل‌گلی، شلوغی پاساژها و مراکز خرید، فست‌فودها و بستنی‌فروشی‌ها از علت افزایش موارد مثبت در تبریز هستند.

معاون کل وزارت بهداشت اضافه کرد: وضعیت به گونه‌ای است که طی دو هفته اخیر در کل کشور، شاهد رشد صعودی بیماری کووید۱۹ هستیم که در برخی استان‌ها حدود دو برابر شده است.

حریرچی با اشاره به افزایش روزانه‌ی مرگ و میر ناشی از کووید۱۹ در این استان، گفت: تعداد موارد بستری از ۴۰ مورد، به ۱۵۰ الی ۱۷۰ نفر در روز رسیده و آمار مرگ و میرهای روزانه ناشی از کرونا در آذربایجان‌شرقی با وجود اینکه به چهار نفر کاهش یافته بود، به ۱۵ نفر در روز رسیده که قابل توجه است.

قائم مقام و معاون کل وزارت بهداشت تاکید کرد: تبریز، شهر فرهنگ و فرهیختگان و شهر اولین‌هاست، از ملت قهرمان آذربایجان خواهش می‌کنیم، بیشتر همکاری کنند.

وی متذکر شد: الان وقت تردد غیرضروری نیست، ما در مورد مدرسه و برگزاری کنکور، خیلی بحث می‌کنیم، الان وقت تردد غیرضروری نیست. آذربایجان، مقصد گردشگری بوده و این تشدیدکننده است.

حریرچی، رعایت فاصله‌گذاری و رعایت استفاده از ماسک و کاهش تردد را از ضروریات عنوان کرد و گفت: تا اطلاع ثانوی فرهنگمان را عوض کنیم. صله رحم ثواب دارد، اما الان برای سلامت مضر است.

وی با ابراز رضایت از عملکرد دانشگاه علوم پزشکی تبریز، بیان کرد: عملکرد این دانشگاه به لحاظ پوشش و غربالگری واکسیناسیون و مراقبت‌های بهداشتی و درمانی به طرز قابل توجهی از متوسط کشوری بالاتر است، اما شیوع بیماری و مرگ و میر هم از متوسط کشوری بالاتر است.