خانه تاریخی ستارخان امسال ساماندهی می‌شود
خانه تاریخی ستارخان امسال ساماندهی می‌شود
شهردار تبریز از ساماندهی و توسعه خانه تاریخی ستارخان سردار ملی تا پایان سال، با تملک املاک اطراف این خانه مهم تاریخی خبر داد.

ایرج شهین‌باهر روز پنجشنبه در بازدید از خانه ستارخان و رسیدگی به مشکلات اهالی ساکن در این محله، اظهار کرد: تلاش داریم کار ساماندهی فضای باز و ایجاد فضای سبز محدوده این خانه تا پایان سال جاری به اتمام برسد.

وی با بیان اینکه توسعه این مجموعه برابر طرح موجود لازم الاجراست، افزود: املاکی به منظور توسعه خانه ستارخان باید تملک می‌شد که همچنان این موضوع بلاتکلیف مانده و طی بازدید امروز مقرر شد ساماندهی اطراف این مجموعه و تملک املاکی که برای توسعه این مجموعه مورد نیاز است، انجام شود.

وی با بیان این‌که خانه ستارخان می‌تواند محلی برای مراجعه گردشگران داخلی و خارجی و نمایانگر تاریخ تبریز باشد، گفت: باید بین شهرداری تبریز با اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان هماهنگی انجام شده و توافقاتی در خصوص مدیریت این خانه گرفته شد.

شهردار تبریز خاطرنشان کرد: خانه ستارخان و سردار ملی به نوعی شناسنامه و هویت تبریز بوده و بر همین اساس ضروری است این خانه به جاذبه گردشگری و هویت تاریخی تبریز تبدیل شود.

وی ادامه داد: ستارخان نماد مقاومت در برابر استبداد و هویت مردم آذربایجان بوده که همواره به او افتخار کرده‌ایم.

وی تشریح کرد: شهرداری، میراث فرهنگی و دیگر دستگاه ها باید دست به دست یکدیگر داده تا چنین مجموعه‌هایی بیش از پیش معرفی، احیا و در اختیار مردم شریف تبریز و گردشگران قرار گیرد.

خانه تاریخی ستارخان سردار ملی، مربوط به دوره پهلوی است و در تبریز، خیابان شمس تبریزی، کوی امیرخیز، کوچه ستارخان غربی، کاشی ۲۱ واقع شده و در تاریخ ۱۴ مهر ۱۳۸۶ با شمارهٔ ثبت ۱۹۷۴۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

ستارخان قراچه‌داغی (۲۸ مهر ۱۲۴۵ –۲۵ آبان ۱۲۹۳) از سرداران جنبش مشروطه ایران ملقب به «سردار ملی» است که در برابر نیروهای دولتی ضد مشروطه در تبریز ایستاد.