هشدار سازمان بهداشت جهانی درباره ارتباط کرونا با سندرم التهابی کودکان
هشدار سازمان بهداشت جهانی درباره ارتباط کرونا با سندرم التهابی کودکان

مقامات سازمان بهداشت جهانی بیان کردند که در حال بررسی ارتباط ویروس کووید۱۹ و بیماری نادر التهابی در کودکان هستند و به پزشکان جهان هشدار دادند. سازمان بهداشت جهانی از نهادهای پزشکی در کشورها خواسته است در مورد بروز یک بیماری نادر التهاب حاد در کودکان که ممکن است به کووید۱۹ مرتبط باشد، هوشیار باشند. […]

مقامات سازمان بهداشت جهانی بیان کردند که در حال بررسی ارتباط ویروس کووید۱۹ و بیماری نادر التهابی در کودکان هستند و به پزشکان جهان هشدار دادند.

سازمان بهداشت جهانی از نهادهای پزشکی در کشورها خواسته است در مورد بروز یک بیماری نادر التهاب حاد در کودکان که ممکن است به کووید۱۹ مرتبط باشد، هوشیار باشند.

پایگاه خبری “ایندیپندنت” نوشت، “ماریا ون کرکوف”، رئیس بخش بیماریهای جدید و امراض انتقالی از حیوان به انسان در سازمان بهداشت جهانی، می‌گوید مقامات بهداشتی به‌گونه‌ای فزاینده گزارش‌هایی در ارتباط با موارد ابتلا به یک بیماری التهابی نظیر بیماری کاوازاکی در چند کشور دریافت کرده‌اند.

“تدروس ادهانوم گریسیوس”، رئیس سازمان بهداشت جهانی، روز جمعه گفت که این سازمان یک گزارش مقدماتی از نحوه تشخیص و عوارض بیماری تهیه کرده است.

تدروس گفت: «در هفته‌های گذشته، گزارش‌هایی از اروپا و شمال آفریقا حاکی از انتقال تعداد محدودی از کودکان به بخش‌های مراقبت ویژه بوده است که از عوارض حاد التهاب مضاعف اندام‌ها و علائمی مشابه با بیماری کاوازاکی و سندرم شوک سمی رنج می‌برند.»

در گزارش‌های مقدماتی، فرض بر این قرار داده شده است که این سندرم می‌تواند به کووید۱۹ مرتبط باشد.

او افزود: «بسیار ضروری است که به‌فوریت و با دقت این عارضه و قربانیان آن را ارزیابی کنیم و راه‌های درمان آن را توضیح دهیم؛ من از پزشکان در سراسر جهان می‌خواهم با مقامات کشورهای متبوعشان و سازمان بهداشت جهانی همکاری کنند و در مورد درک بیشتر این عارضه در کودکان، هوشیار باشند.»

در ماه آوریل، انجمن مراقبت ویژه کودکان انگلیس به پزشکان کشور هشدار داد که موارد ابتلای کودکان به یک عارضه التهابی که مستلزم مراقبت ویژه است افزایش یافته است.

به کادر پزشکی در ایتالیا و اسپانیا نیز هشدار داده شده است که مراقب بروز این عارضه نادر در کودکان باشند.

کرکوف در کنفرانس خبری روز جمعه سازمان بهداشت جهانی گفت برای مرتبط کردن این عارضه با کووید۱۹ به اطلاعات بیشتری نیاز است.

او گفت: «ما به اطلاعاتی که نظام‌مند جمع‌آوری شده باشد نیازمندیم زیرا در گزارش‌های مقدماتی، تشریح عوارض در بیمار همواره یکسان نبوده است.»

آژانس بهداشت عمومی فرانسه اعلام کرده یک کودک ۹ساله که آزمایش کرونای او مثبت بوده است، بر اثر عوارض یک بیماری التهابی نادر درگذشته است.

حدود ۱۲۵ کودک در فرانسه به عوارضی مشابه با بیماری کاوازاکی مبتلا شده‌اند که به‌گفته پزشکان فرانسوی، می‌تواند به کووید۱۹ مرتبط باشد.

در کشور آمریکا نیز بیش از ۲۰۰ کودک به این بیماری نادر مبتلا شده و سه کودک در ایالت نیویورک جان خود را از دست داده‌اند.