اجازه تعرض به جنگل های ارسباران را نمی‌دهیم
اجازه تعرض به جنگل های ارسباران را نمی‌دهیم

استاندار آذربایجان شرقی تاکید کرد: هیچ دستگاهی حق صدور مجوز برای قطع درختان جنگلی را ندارد و در استان ما نیز چنین مجوزی تاکنون صادر نشده و اجازه هیچ تعرضی به محدوده جنگل‌های ارسباران داده نخواهد شد.

محمدرضا پورمحمدی در جلسه بررسی موضوع قطع درختان منطقه ارسباران که با حضور نمایندگان “کلیبر، خداآفرین و هوراند” و “اهر و هریس” در مجلس شورای اسلامی و مسئولان دستگاه‌های ذی‌ربط تشکیل شد، گفت: تاکنون گزارشی مبنی بر قطع غیرقانونی درختان در این منطقه دریافت نشده است، با این حال مدیریت اجرایی استان و دستگاه قضایی به شدت با هرگونه تخلف احتمالی در این خصوص برخورد خواهد کرد.
وی با اشاره به گزارش مدیرکل منابع طبیعی استان درخصوص قطع درختان و حمل محموله‌های چوب از منطقه ارسباران، اظهار کرد: در هفته‌های اخیر به دلیل افزایش چشمگیر قیمت چوب و ممنوعیت قطع درختان در شمال کشور، برخی از افراد نسبت به قطع درختان غیرمثمر در اراضی شخصی خود اقدام کرده‌اند که این موضوع نیز منحصر به استان آذربایجان شرقی و منطقه ارسباران نیست.
وی افزود: بخشی از درختانی که در هفته‌های اخیر در منطقه ارسباران قطع شده‌اند مربوط به اراضی واقع در مخزن سد خداآفرین هستند که شرکت آب منطقه‌ای استان به دلیل اینکه این اراضی بعد از آبگیری سد به زیر آب خواهند رفت، مجوز قطع این درختان را صادر کرده است.
 استاندار آذربایجان شرقی در این جلسه با قدردانی از حساسیت مردم نسبت به اهمیت محیط زیست و حفاظت از جنگل‌های ارسباران به‌عنوان بزرگترین مزیت طبیعی و گردشگری استان، اظهار کرد: دستگاه‌های مسئول در حال تدوین آئین‌نامه‌ای برای مشخص کردن چارچوب بهره‌برداری از چوب درختان در زمین‌های شخصی و اراضی غیرجنگلی هستند و به مردم اطمینان می‌دهیم که نظارت کافی بر محدوده جنگلی در منطقه ارسباران وجود دارد.