۹۳۴‌هزار میلیارد تومان یارانه پنهان و ۵۰ هزار میلیارد تومان معافیت مالیاتی در کشور
۹۳۴‌هزار میلیارد تومان یارانه پنهان و ۵۰ هزار میلیارد تومان معافیت مالیاتی در کشور

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: ۹۳۴ هزار میلیارد تومان یارانه پنهان و ۵۰ هزار میلیارد تومان معافیت مالیاتی در کشور وجود دارد.

محمدباقر نوبخت در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما گفت: این اعتبار برای واردات ۲۵ قلم کالای مورد نیاز مردم و کمک غیرمستقیم به سبد غذایی آنان است. در تبصره ۱۸ بودجه سال ۹۸ شصت و پنج هزار میلیارد تومان برای اعطای تسهیلات ارزان قیمت کمک های بلاعوض یا به صورت وجوه اداره شده به واحدهای تولیدی در نظر گرفته شده است.همچنین یکی از اهداف دولت در بودجه سال آینده مهار تورم است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: بودجه سال ۹۸ را بر اساس شرایط تحریمی دیده ایم و بر این اساس ۲ میلیون و ۴۱۰ هزار بشکه منابع نفتی امسال را سال آینده ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه دیده ایم.

وی با بیان اینکه، درآمدهای نفتی بودجه امسال ۲۷ میلیارد دلار بود که سال آینده با ۲۸ درصد کاهش ۲۱ میلیارد دلار در نظر گرفته شده، گفت: سال آینده ۲۷ هزار میلیارد تومان در بودجه دستگاه های اجرایی صرفه جویی خواهد شد.

نوبخت افزود: برای یک برنامه دو ساله و به منظور اصلاح بودجه دولت ۱۰ اصلاح ساختاری به عنوان نقشه راه دیده شده است.

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه کمک های دولت به صندوق های بازنشستگی که پیشتر ۲۳ هزار میلیارد تومان بود هم اکنون به ۸۱ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است، گفت: بودجه عمومی کشور ۴۷۸ هزار میلیارد تومان و دولت مکلف شده است تا ۵ درصد آن را صرف تقویت بنیه دفاعی کشور کند و در صورت تأمین منابع درآمدی جدید بدون شک به این بودجه اضافه خواهد شد.

وی گفت: در بودجه امسال برای ایجاد ۱ میلیون و ۳۳ هزار فرصت شغلی برنامه ریزی شده بود که این تعداد سال آینده به ۱ میلیون و ۷۷ هزار افزایش خواهد یافت.

نوبخت افزود: برای حفظ اشتغال موجود نیاز به برداشت ۱ میلیارد دلار از صندوق ذخیره ارزی داشتیم که مقام معظم رهبری با آن موافقت کردند.

وی گفت: سازمان برنامه و بودجه تفاهم نامه ۱۴ برنامه اشتغال زایی را با وزارتخانه ها امضا کرده؛ گفت: در تبصره ۱۴ بودجه سال آینده برای سیاست کاهش فقر مطلق ۷ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه در بودجه سال ۹۸ پیش بینی برای افزایش قیمت حامل های انرژی نداریم اما مطالبه جدی از دولت برای افزایش این قیمت به منظور کاهش قاچاق سوخت وجود دارد، تاکید کرد: میانگین قیمت بنزین در منطقه ۵۲ تا ۵۴ سنت است که ما آن را در کشور ۱۲ سنت عرضه می کنیم.

وی گفت: ۹۳۴ هزار میلیارد تومان یارانه پنهان و ۵۰ هزار میلیارد تومان معافیت مالیاتی در کشور وجود دارد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه افزود: سقف معافیت مالیاتی در سال آینده معادل امسال و برابر با ۲۷ میلیون تومان در سال است.

نوبخت گفت: درآمدهای مالیاتی در بودجه سال آینده ۱۱ درصد رشد خواهد داشت.

وی افزود: سهم مالیات در تولید ناخالص ملی امسال ۵/۶ درصد و سال آینده ۵ درصد است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کل کشور بیان اینکه دولت سال گذشته ۲۹ هزار میلیارد تومان از بدهی هایش به بانک ها را تسویه کرد؛ گفت: تلاشمان این است که با وجود همه مشکلات پرداخت بدون تأخیر و به موقع صورت گیرد.

نوبخت گفت: تبصره های ۱۴، ۱۸ ، ۱۹ و ۲۰ لایحه بودجه سال آینده برای تحقق بخش هایی از برنامه ششم توسعه تدوین شده است.

وی افزود: باید در نظر داشت که برنامه ششم توسعه برای شرایط غیرتحریمی تنظیم شد در حالی که در شرایط تحریمی هستیم.