حمام نوبر تبریز به مکانی گردشگری تبدیل می شود
حمام نوبر تبریز به مکانی گردشگری تبدیل می شود

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی گفت: با احیای حمام «نوبر» تبریز، این حمام به مکانی برای گردشگری یا حمام تبدیل می شود.

به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع ‌دستی و گردشگری استان، مرتضی آبدار روز چهارشنبه افزود: حمام نوبر بر اساس تفاهم‌ نامه‌ای که سال ۱۳۸۸ بین شهرداری تبریز و اداره ‌کل میراث فرهنگی منعقد شد، به مالکیت میراث فرهنگی رسید و شهرداری نیز سرقفلی آن را عهده‌دار شد.
وی با بیان اینکه در سال ۱۳۸۸ برای ساختمان مخروبه این بنا ۲۰۰ میلیون ریال قیمت گذاشته شده ‌بود، یادآوری کرد: پس از احیای این بنا با هزینه قابل توجه از سوی این اداره‌ کل، صندوق حفظ و احیای بناهای تاریخی کشور آن را برای استفاده یک واحد رستوران سنتی واگذار کرد.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه حمام نوبر پس از احیا حدود هشت سال به عنوان سفره ‌خانه و چایخانه سنتی مورد استفاده قرار گرفت، اظهار داشت: در پی بروز مشکلات حقوقی بهره بردار با شهرداری و میراث فرهنگی و با شکایت حقوقی میراث فرهنگی، بنا تخلیه و توسط اداره‌کل میراث فرهنگی پلمب شد.
آبدار با بیان اینکه شهرداری نیز در خصوص این بنا ادعاهایی دارد و از طریق قانونی پیگیری می شود، تشریح کرد: در روزهای اخیر در جلسه‌ای با معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری آذربایجان ‌شرقی، مقرر شد با تخصیص ۲۰۰ میلیون ریال اعتبار مربوط به سال ۱۳۸۸ این بنا با احتساب مابه التفاوت قیمت، کاربری مطلوب حمام نوبر ادامه داشته باشد.
وی با بیان اینکه کاربری آینده این حمام پس از تعیین تکلیف حقوقی آن مشخص می شود، گفت: صندوق حفظ و احیا تاکید دارد که مشکل حقوقی حل و سپس در مورد نحوه کاربری اثر تصمیم گیری شود.
قدمت حمام نوبر واقع در تقاطع خیابان امام و تربیت تبریز مربوط به دوره قاجار بوده که در سال ۱۳۷۸ به ‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.