بارندگی‌ها در آذربایجان شرقی به حد نرمال رسید
بارندگی‌ها در آذربایجان شرقی به حد نرمال رسید

معاون شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی از کاهش ۴۰ درصدی مصرف آب کشاورزی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه خبر داد و گفت: در حوضه دریاچه ارومیه توسعه کشاورزی ممنوع است و کشاورزان بدون آن‌که تولیدات خود را کاهش دهند ۴۰ درصد مصرف آب را کاهش داده‌اند.

مجتبی جلیل زاده در جلسه کارگروه کشاورزی، آب و منابع طبیعی شهرستان اهر با اشاره به اینکه استان آذربایجان شرقی از نظر بارندگی در سالجاری جزو استان‌های نرمال کشور است، اظهار داشت: قبول کنیم که اقلیم استان تغییریافته این در حالی است که تا به حال سابقه نداشته که در آذرماه آذربایجان شرقی شاهد بارش برف نباشد و امسال عدم بارش برف را نیز تجربه کردیم.

وی از تغییر رژیم بارندگی‌ها در استان آذربایجان شرقی خبر داد و افزود: بارش باران به‌گونه‌ای است که سفره‌های آب زیرزمینی نمی‌توانند تغذیه کنند و به زمین نفوذ نمی‌کند اما اگر به‌جای باران شاهد پوشش برف می‌بودیم می‌توانست در فصل بهار به تأمین آب موردنیازمان کمک کند.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی با ذکر اینکه میزان بارندگی‌ها طی سالجاری در شهرستان اهر نسبت به‌کل استان ۳۰ درصد کمتر از حد نرمال است، ادامه داد: اگر بارندگی‌های امسال شهرستان اهر را با سال گذشته مقایسه کنیم کاهش ۴۰ درصدی را نشان می‌دهد.

جلیل زاده تأکید کرد: سال گذشته بخش کشاورزی شهرستان اهر که می‌بایست با ۳۰ میلیون مترمکعب آب مدیریت می‌شد تنها یک‌سوم آن تأمین شد چون به‌هیچ‌وجه نمی‌توانستیم سهمیه آب شرب را به کشاورزی تخصیص دهیم.

وی بابیان اینکه از نظر آب‌های روان در شهرستان اهر امسال نسبت به سال گذشته ۵۸ درصد به‌تبع عدم بارندگی‌های مطلوب عقب‌تر هستیم، گفت: شاید طی سال‌های گذشته در منطقه قره‌داغ و اهر از نظر منابع آبی مشکل خاصی نداشتیم اما متأسفانه وضعیت فعالی نشان می‌دهد که عمده مشکل ما از لحاظ منابع آبی در این منطقه است.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی، حفظ محیط‌زیست و منابع آبی را از اولویت‌های شرکت آب منطقه‌ای استان برشمرد، یادآور شد: اگر خدای‌ناکرده نسبت به حفظ محیط‌زیست و منابع آبی بی‌توجه باشیم زندگی‌مان در معرض خطر قرار خواهد گرفت به‌طوری که هرجا به این مباحث توجه نکرده‌ایم نتیجه آن را اکنون می‌بینیم.

جلیل زاده با تأکید بر اینکه آذربایجان شرقی بایستی در بحث کم‌آبی خود را با این موضوع سازگار کند، گفت: یکی از اصلی‌ترین مشکل ما در پایاب سد ستارخان این است آب به زمین زراعی تخصیص می‌یابد اما زراعت را به باغ تبدیل می‌کنند و حال نمی‌گوییم باغات توسعه نیابد اما اگر قرار بر توسعه باغات باشد باید منابع آبی در نظر گرفته شود.

وی در ادامه همچنین از کاهش ۴۰ درصدی مصرف آب کشاورزی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه خبر داد و گفت: در حوضه دریاچه ارومیه توسعه کشاورزی ممنوع است و کشاورزان بدون آن‌که تولیدات خود را کاهش دهند ۴۰ درصد مصرف آب را کمتر کرده‌اند و انتظار داریم در شهرستان اهر نیز بخش کشاورزی برای کاهش ۳۰ درصدی مصرف آب برنامه‌ریزی کنند.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه اشتغال اولویت شرکت آب منطقه‌ای در تأمین آب است، افزود: با وجود اینکه یک از برنامه ششم توسعه کشور سپری می‌شود تا به حال هیچ‌گونه مجوزی برای تخصیص آب به بخش‌های شرب و صنعت صادر نشده است.

شهرام شفیعی، رئیس سازمان نظام‌مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان شرقی در جلسه کارگروه کشاورزی، آب و منابع طبیعی شهرستان اهر با اشاره به اینکه یکسری قوانین دست و پاگیر گاهاً در امور جاری اختلال ایجاد می‌کند ولی ما سعی می‌کنیم تا موانع را رفع کنیم، اظهار داشت: سعی می‌کنیم تا شعارهای اشتغال را عملیاتی کرده و اجازه ندهیم نخ توسعه پایدار از دستمان رها شود تا در ۱۵ سال آینده به مشکلاتی بیش از الان مواجه باشیم.

رئیس سازمان نظام‌مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان شرقی در ادامه خطاب به مدیر جهاد کشاورزی اهر افزود: دام‌پروری جزو مشاغلی است که آب بیشتری مصرف می‌کند ولی چون زیرساخت‌های توسعه در سایر حوزه‌های منطقه قره‌داغ وجود ندارد قبول می‌کنیم تا دام‌پروری در منطقه توسعه‌یافته و از آن حمایت شود.

وی ادامه داد: وقتی مجلس قانون جامع دام‌پروری را تصویب کرد و در مرحله اجرا به سازمان نظام‌مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی ارجاع شد مجوزها با نظارت دستگاه‌های اجرایی به‌خصوص جهاد کشاورزی صادر می‌شد و همان قوانین و دستورالعمل‌های دستگاه‌های اجرایی را به بخش خصوصی واگذار کردند و ما به روش واگذاری اختیارات دستگاه‌های دولتی به بخش خصوصی انتقاد داریم.

شفیعی تأکید کرد: اکنون اگر بخواهیم مجوزی در رابطه با دامداری صادر کنیم ابتداعاً باید از ۷ دستگاه و ارگان استعلام انجام دهیم تا نظر مثبت دستگاه‌ها را بگیریم و اگر نظر مثبت ندهند هر کسی که در سازمان نظام‌مهندسی کشاورزی مجوز را صادر کرده متخلف شناخته می‌شود.

رئیس سازمان نظام‌مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان شرقی بابیان این‌که فشارهای زیادی از شهرستان‌ها در رابطه با بحث اشتغال و معیشت را متحمل می‌شویم، گفت: بعضاً مجبور می‌کنند تا مجوزی برای واحدهای کوچک که هیچ‌گونه توجیه اقتصادی ندارد را صادر کنیم و سازمان نظام‌مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان شرقی است که باید توجیه‌پذیر بودن یا نبودن طرح‌ها اعلام کند.

وی بر لزوم برنامه‌ریزی برای توسعه دامداری‌های کوچک در شهرستان‌های آذربایجان شرقی تأکید کرد و یادآور شد: ما مشکلی در توسعه دامداری‌های کوچک در شهرستان‌ها نداریم اما حداقل دستگاه‌ها می‌توانند برای تحقق این امر تسهیلات به دامداران پرداخت کنند.

شفیعی با تأکید بر اینکه روستاهای آذربایجان شرقی ظرفیت بالقوه‌ای برای ایجاد واحدهای گلخانه‌ای کوچک دارند، بیان داشت: توسعه و ایجاد واحدهای گلخانه‌ای کوچک در روستاها می‌تواند به‌قطار در حال حرکت توسعه پایدار بخش کشاورزی و تولید شتاب دهد، لذا انتظار می‌رود مسئولان شهرستان‌ها زمینه را برای ایجاد واحدهای گلخانه‌ای کوچک و دامداری‌های کوچک توأم با پرداخت تسهیلات تسهیل کنند.